Serena Williams bate recorduri și atunci când nu joacă

Serena Williams va doborî un record deținut de Steffi Graf, fostă mare jucătoare de tenis. Americanca a început săptămâna pe prima poziție a clasamentului mondial și se află în această postură de 183 de săptămâni consecutive.

Kerber a ratat marea ocazie de a deveni lideră

Graf a fost lideră timp de 186 de săptămâni, dar Serena va depăși performanța, pentru că nu poate fi detronată, 29 august - 11 septembrie. Williams a fost în pericol să coboare pe locul al doilea și să piardă supremația, dar a avut noroc. Angelique Kerber (locul 2 WTA) putea intra în istorie, dacă ar fi câștigat turneul de la Cincinnati. Tenismena din Germania a disputat ultimul act, duminică noaptea, împotriva Karolinei Pliskova (11 WTA), dar a pierdut fără drept de apel, după o oră și patru minute, scor 3-6, 1-6.

Astfel a ratat trofeul, dar și fotoliul de lider al clasamentului mondial. Interesant este că Serena Williams nu a participat la competiția de la Cincinnati și o va depăși pe Steffi Graf fără să fi jucat la turneul care o menține lideră.