Simona Halep - Klara Koukalova, 6-1, 6-3. Românca s-a calificat în „sferturile” turneului de la Birmingham

Simona Halep va juca în „sferturile” de la Birmingham
Autor: | | 4 Comentarii | 3476 Vizualizari

Simona Halep, locul 3 mondial și principala favorită, a acces, astăzi, în sferturile de finală ale turneului de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale în valoare de 731.000 de dolari. Tot azi, românca are programat și un meci de dublu.

În turul al treilea de la Birmingham, Simona Halep a dispus, astăzi, de jucătoarea cehă Klara Koukalova (92 WTA), cu scorul de 6-1, 6-3. Partida cu sportiva cehă a părut mai degrabă un antrenament reușit de constănțeanca în vârstă de 23 de ani. Primul set a fost adjudecat fără emoții de Simona, în care a reușit să facă trei break-uri, în timp ce adversara sa a încheiat actul inaugural cu un re-break. În a doua parte a întâlnirii, cehoaica a dat impresia că va reveni în joc, după ce redus din diferență în două rânduri. În cele din urmă, diferența de experiență s-a făcut simțită și Halep a înregistrat o nouă victorie pe iarba de la Birmingham. În următoarea rundă, Simona se va duela cu învingătoarea partidei dintre Kristina Mladenovici (Franţa, 43 WTA) sau Barbora Strycova (Cehia, 28 WTA).

„M-am simțit foarte bine aici, a fost un meci bun pentru mine. Îmi place aici, suprafața, vreau să mă bucur de meciurile următoare, să joc cu plăcere”, a declarat Halep după meci.

Mai mult, Halep va evolua astăzi și în proba de dublu, după ce jocul pe care trebuia să-l dispute ieri s-a amânat din cauza ploii. Astfel, românca va face pereche cu Heather Watson (Marea Britanie) și vor juca în primul tur cu perechea spaniolă Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santoja.

LIVE

1-0. Simona se impune la 0 în primul game al meciului.

2-0. Break, Halep!

2-1, Rebreack, Koukalova! Cehoaica reduce din diferență.

3-1. Break, Simona!

4-1. Halep e de neoprit și se distanțează pe tabelă.

5-1. Simona lovește puternic și își adjudecă game-ul la 15. Românca servește pentru set.

6-1. Set, Halep! Constănțeanca în cheie cu un as prima parte a meciului.