Șahtiorul lui Mircea Lucescu, la un gol distanță de „Meciul Secolului”

Cristiano Ronalo, „dublă” la Lvov
Autor: | | 0 Comentarii | 972 Vizualizari

Formația pregătită de „Il Luce” a pierdut partida cu Real Madrid (scor 3-4), din grupele Ligii Campionilor. „Minerii” au fost aproape de o revenire uluitoare, după ce au fost conduși de spanioli cu scorul de 0-4

Șahtior Donețk a fost învinsă, miercuri seară, la Lvov, de Real Madrid (scor 3-4), într-o partidă ce a contat pentru Grupa A a Ligii Campionilor.

Meciul a avut o desfășurare de scor incredibilă. Oaspeții s-au distrat până spre final și au marcat de patru ori, prin Cristiano Ronaldo (18 și 70), Modrici (49) și Carvajal (53).

Românul „îi răsturnase” pe „galactici” în 2001

Apoi, elevii lui Mircea Lucescu au răbufnit și au punctat de trei ori: Teixeira (77 - penalty și 88) și Dentinho (83). Un gol le-a lipsit ucrainenilor pentru a reuși cea mai mare revenire din istoria Ligii Campionilor, care ar fi transformat disputa întrun „Meci al Secolului”

Ucrainenii au fost conduși cu 0-4 în minutul 77 și au punctat de trei ori în 11 minute, contra Realului

Mircea Lucescu a mai trăit o situație asemănătoare, în 2001, în „sferturile” aceleiași competiții.

„Am comis greșeli și am marcat”

Paradoxal, tot într-un joc cu Real Madrid. Tehnicianul român lucra la Galatasaray Istanbul, iar turcii s-au impus cu scorul de 3-2, în fața „galacticilor”, după ce au fost conduși cu 0-2. De data asta, Lucescu nu se poate lăuda, însă, decât cu o înfrângere onorabilă. „Singurele lucruri pozitive din acest meci sunt ultimele 20 de minute. Apariția lui Taison a dus parcă la trezirea tuturor jucătorilor de atac. Mi-a plăcut caracterul din ultimele 20 de minute: întreaga echipă s-a trezit. În general, s-a întâmplat aşa cum am spus înaintea jocului. Am comis greşeli şi am marcat. Un gol foarte ridicol şi un al doilea la fel de prostesc”, a spus Lucescu la final.

În cealaltă partidă a Grupei A, PSG a făcut instrucție, în Suedia, cu Malmö, și s-a impus cu scorul de 5-0.

Marea găselniță a jocului a fost revenirea lui Zlatan Ibrahimovici în orașul natal, din care a plecat spre fotbalul mare. Golurile au fost reușite de Rabiot (4), Di Maria (14 și 68), Ibrahimovici (50) și Lucas (82).

Alte articole din categoria: Fotbal extern