S-a stabilit ORA PARTIDEI Simona Halep - Johanna Konta, din „sferturile” de la Miami

Simona Halep, locul 5 WTA, va încerca, astăzi, să obțină, în premieră, calificarea în semifinalele turneului din Florida (SUA).

Constănțeanca va evolua în această seară, de la ora 20:00 (în direct la Digi Sport 2/ora României), în „sferturi”, împotriva britanicei Johanna Konta (11 WTA), în primul meci de pe arena centrală de la Miami (Stadium). Până acum, cele două s-au întâlnit doar o singură dată în circuitul WTA, în 2015, unde câștig de cauză a avut Konta, scor 6-3, 3-6, 7-5, la Wuhan (China), în „optimi”.

Însă, în Fed Cup, Halep a fost cea care s-a impus în fața britanicei, în 2014, la Budapestea, scor 6-1, 6-4. „Va fi greu mai departe. Konta este într-o formă bună, este aproape de Top 10. Ea joacă la un nivel înalt şi mă aştept la o partidă dificilă. Am şansa mea de a câştiga aici, la Miami, dar acum mă gândesc la ziua de pauză în care trebuie să mă recuperez. Apoi voi merge pe teren cu încredere”, a spus Halep, potrivit site-ului oficial al WTA.