Rusia a cucerit TITLUL OLIMPIC la hochei pe gheață, după o finală de senzație

Naționala Rusiei a reușit să ia laurii la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang (Coreea de Sud), după o finală dramatică.

În ultimul act, rușii au dispus de Germania, în prelungiri, scor 4-3. Meciul a avut cea mai mare intensitate în ultimele opt minute regulamentare de joc, când s-au patru goluri. Chiar cu un minut înainte de final, Rusia (concurentă la PyeongChang sub un drapel neutru) se afla și în inferioritate numerică, dar a restabilit egalitatea pe tabelă. Astfel, meciul a fost dus în prelungiri, iar rușii s-au impus în final cu 4-3.

Așadar, naționala rusă a cucerit din nou titlul olimpic, după o pauză de 30 de ani, în timp ce Germania a ratat dramatic câștigarea primului trofeu la JO.