Rusescu a renăscut în Portugalia

Fostul atacant al Stelei a făcut din nou un meci bun pentru actuala sa formaţie, Sporting Braga.

Lui Raul Rusescu (25 de ani) îi prieşte de minune împrumutul de la FC Sevilla la Sporting Braga! Fostul atacant al Stelei a dat un gol, o pasă de gol şi a scos un penalty pentru echipa sa, care a câştigat cu 5-0 pe teren propriu în faţa celor de la Belenenses, într-o partidă disputată sâmbătă seară, în Grupa C a Cupei Ligii Portugaliei. Mai întâi, în minutul 3, Rusescu a obţinut penalty-ul din care Alan a deschis scorul. Fostul stelist a fost faultat în careul advers de Meira, care a luat şi "roşu". Apoi, în minutul 41, Rusescu i-a pasat decisiv lui Rafa, care a înscris golul al doilea al celor de la Braga, iar în minutul 82, românul a marcat ultimul gol al partidei, după o pasă primită de la Baiano. Pantilimon, criticat de englezi Cu portarul Costel Pantilimon titular, Manchester City a acces în optimile de finală ale Cupei Angliei. Partida n-a început însă deloc bine pentru "cetăţeni", care, pe teren propriu, au fost conduşi la pauză cu 2-0 de Watford, formaţie din liga secundă. Elevii lui Manuel Pellegrini au întors însă scorul în repriza secundă, învingând în final cu 4-2. Pantilimon a fost criticat de jurnaliştii englezi, care i-au reproşat primirea celui de-al doilea gol. Atacantul Ciprian Marica a fost ieri integralist la Getafe, dar nu şi-a putut ajuta echipa să nu piardă (0-1) pe terenul celor de la Almeria.