RUGBY. Anglia - Ţara Galilor, 25-28. Galezii au urcat pe primul loc în clasamentul Grupei A

Ţara Galilor a învins Anglia cu scorul de 28-25 (9-16), sâmbătă seara, pe Stadionul Twickenham din Londra, şi a devenit liderul Grupei A a Cupei Mondiale de Rugby.

Galezii au învins gazda turneului la capătul unui meci dramatic. Victoria a fost obţinută graţie unei lovituri de pedeapsă transformată de Dan Biggar în minutul 74, de la circa 50 de metri, informează Agerpres.

Anglia, care este una din favoritele competiţiei, a dominat prima oră de joc şi a intrat în avantaj la pauză, însă galezii au reuşit să revină şi au egalat graţie unui eseu semnat de Gareth Davies, care a adus scorul la 25-25. Lovitura de pedeapsă transformată de Biggar a adus victoria galezilor, care au devenit liderii grupei.

La meci au fost prezenţi şi prinţii William şi Harry, care au fost îmbrăcaţi în tricourile celor două echipe.

Echipele care au evoluat în meciul de sâmbătă:

Anglia: Brown - Watson, Barritt, Burgess (Ford, 70), May - Farrell, Youngs (Wigglesworth, 50) - Robshaw, Billy Vunipola (Haskell, 63), Wood - Lawes (Launchbury, 40), Parling - Cole (Brookes, 72), Youngs (Webber, 67), Marler (Mako Vunipola, 61). Selecţioner: Stuart Lancaster.

Ţara Galilor: Liam Williams (Priestland, 67) - North, Sc. Williams (Cuthbert, 63), Roberts, Amos (Lloyd Williams, 67) - Biggar, G. Davies - Warburton, Faletau, Lydiate (Tipuric, 70) - A. Jones, B. Davies (Charteris, 70) - Francis (Lee, 49), Baldwin (Owens, 49), Jenkins. Selecţioner: Warren Gatland.

Meciul a fost arbitrat de Jérome Garces (Franţa).

Ţara Galilor ocupă primul loc în clasamentul grupei, cu 9 puncte (2 jocuri), urmată de Anglia, 6 p (2 j), Australia, 4 p (1 j), Fiji, 0 p (2 j), Uruguay, 0 p (1 j).