Reprezentativa feminină de tenis de masă a produs surpriza la Mondialul pe echipe de la Tokyo! Au învis Coreea de Sud şi merg în „sferturi”

Naţionala feminină de tenis de masă a obţinut o victorie istorică în faţa Coreei de Sud, la Campionatul Mondial pe echipe, de la Tokyo(scor 3-2). Jucătoarele noastre vor înfrunta pe Singapore, în sferturile de finală

Elizabeta Samara a trecut de Haeun Zang cu scorul de 3-2 şi a pierdut jocul cu Hyowon Seo, scor 1-3. Bernadette Szocs a fost învinsă de Hyowon Seo, scor 3-1, dar s-a impus în meciul cu Haeun Yang, scor 3-2, iar, în final, Daniela Dodean s-a impus în faţa jucătoarei Haijung Seok, scor 3-2.

Elizabeta Samara a vorbit pentru Dolce Sport despre victoria cu Coreea de Sud, dar și despre partida din sferturile CM pe echipe cu Singapore.

Meciul a fost foarte dificil. Toate meciurile au fost la muchie. A fost frumos meciul. Am fost într-o mare formă și eu și Dana și Bernie.  Din fericire, este una dintre cele mai mari surprize de la Mondiale. La Singapore este numărul cinci mondial. Și eu și Dana ne-am mai întâlnit cu ea. Știm cum se mișcă la masă. Meciul e mai mult de partea noastră, eu sunt foarte încrezătoare, a spus Elizabeta Samara.

Daniela Dodean a vorbit despre victoria obţinută contra Coreei de Sud:

Noi am realizat chiar în ultimul moment ce rezultat bun putem să facem. Coreea de Sud a fost favorita numărul trei a concursului. Au jucătoare mult mai bine clasate decât mine. Am făcut surpriza concursului până acum.  Ar fi pentru prima dată să avem o medalie la seniori. Luptăm pentru acest lucru și sper să ni se îndeplinească dorința.  Încercăm să dormim bine la noapte. Singapore a fost campioană mondială cu trei ani în urmă, locul doi la Jocurile Olimpice. Noi nu avem ce pierde, a spus Daniela Dodean.

Elevele antrenorului Viorel Filimon vor juca, vineri, cu Singapore, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial pe echipe, de la Tokyo.