Record la Paris! A avut loc CEL MAI LUNG tie-break din istoria turneului de la Roland Garros

Cel mai lung tie-break din istoria turneului de Mare Șlem a avut loc, astăzi, între jucătoarele Johanna Konta (Marea Britanie), locul 143 WTA, şi Denisa Allertova (Cehia), locul 88 WTA.

Allertova a avut nevoie de 68 de minute pentru a câștiga primul set, după ce s-a cu scorul de 19-17 în fața lui Konta, în tie-break. Astfel, tie-break-ul de la Roland Garros este cel mai lung din toate întrecerile feminine de simplu de la turneele de Mare Șlem. În cele din urmă, tenismena din Cehia a reușit să-și adjudece victoria în fața britanicei, cu scorul de 7-6 (17), 4-6, 6-2.

În proba masculină, cel mai lung tie-break la competiție de Mare Șlem a fost 20-18, scor înregistrat de mai multe ori. Ultima oară a avut loc în 2007, în runda inaugurală de la Australian Open, în meciul câștigat de Andy Roddick cu Jo-Wilfried Tsonga, scor 6-7 (18), 7-6 (2), 6-2, 6-3.