PRELIMINARII CM. Turcia a fost UMILITĂ de Islanda. Mircea Lucescu a ratat șansa de-a califica naționala Semilunei la turneul final

Turcia a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, de reprezentativa Islandei, scor 0-3, și a ratat șansa de-a ajunge la Mondialul găzduit de Rusia.

Naționala Turciei a suferit o corecție severă, vineri, pe teren propriu, în confruntarea cu Islanda, din preliminariile Campionatului Mondial. Echipa antrenată de Mircea Lucescu a pierdut cu 0-3 și a irosit orice șansă de-a mai ajunge la turneul final organizat de Rusia. Tehnicianul român a fost suspendat și a văzut confruntarea din tribune. Nordicii au deschis scorul prin Gudmundsson (32) și și-au dublat avantajul până la pauză datorită lui Bjarnason (39). În repriza a doua, islandezii au mai marcat o dată, grație lui Arnason (49). Tot în Grupa I, Croația a remizat pe teren propriu cu Finlanda (1-1), iar Ucraina a câștigat în Kosovo, scor 0-2. Clasamentul arată astfel: 1. Islanda 19p, 2. Croația 17p, 3. Ucraina 17p, 4. Turica 14p, 5. Finlanda 8p, 6. Kosovo 1p

În ultima etapă se dispută următoarele meciuri: Finlanda - Turcia, Ucraina - Croația și Islanda - Kosovo