PRELIMINARII CM. România a bifat o VICTORIE fără GLORIE în fața Kazahstanului, la debutul lui Cosmin Contra ca SELECȚIONER

Naționala României s-a impus, joi, cu scorul de 3-1 în confruntarea cu reprezentativa Kazahstanului, ce a contat pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2018.

România a câștigat fără mari probleme disputa cu naționala Kazahstanului, desfășurată, joi, la Ploiești, în Grupa E a Campionatului Mondial. „Tricolorii” nu mai aveau nicio șansă de calificare și au jucat fără presiune, pregătiți de Cosmin Contra, noul selecționer al primei reprezentative. Revenit la națională, Constantin Budescu și-a trecut în cont „o dublă”, în prima repriză, după ce a deschis scorul în minutul 30 și a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 38. În repriza a doua, Claudiu Keșeru și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor (73), iar oaspeții au redus din diferență prin Bayurzhan Turysbek (82). În celelalte partide din grupă, Polonia s-a impus cu 6-1 în Armenia, iar Danemarca a învins Muntenegru, în deplasare, scor 1-0. Clasamentul arată astfel: 1. Polonia 22p, 2. Danemarca 19p, 3. Muntenegru 16p. 4. România 12p, 5. Armenia 6p, 6. Kazahstan 2p.

În ultima etapă, programată duminică, 8 octombrie, România va evolua în deplasare cu Danemarca, Polonia va întâlni Muntenegru pe teren propriu, iar Kazahstan va primi vizita Armeniei