PRELIMINARII CM. Naționala României a încheiat cu un EGAL, în Danemarca, o campanie de calificare RATATĂ COMPLET

România a remizat, scor 1-1, la Copenhaga, în partida cu Danemarca, din preliminariile Campionatului Mondial din 2018.

România a încheiat la egaliate, scor 1-1, confruntarea cu Danemarca, din Grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial găzduit anul viitor de Rusia. „Tricolorii” au rămas neînvinși și la cea de-a doua partidă a lui Cosmin Contra pe banca tehnică și se gândesc deja la campania de calificare la Euro 2020. Gazdele au deschis scorul în minutul 60, după ce Christian Eriksen a transformat o lovitură de la 11 metri, iar România a evoluat în inferioritatea numerică, după eliminarea lui Cristian Ganea (63). Golul egalizator i-a aparținut lui Ciprian Deac, în minutul 88.

În celelalte partide ale Grupe E, Polonia a învins, acasă, Muntenegru, scor 4-2, iar Kazahstan a remizat cu Armenia, scor 1-1. Clasamentul final arată astfel: 1. Polonia 25p. 2, Danemarca 20p, 3. Muntenegru 16p, 4. România 13p, 5. Armenia 7p, 6. Kazahstan 3p. Polonia merge la Campionatul Mondial, în timp ce danezii vor lupta la baraj.