PRELIMINARII CE. Irlanda - Bosnia, 2-0. „Alb -verzii” s-au calificat la turneul final din Franța

Irlanda s-a impus, luni, pe teren propriu, în partida cu Bosnia, scor 2-0, în returul barajului de calificare la turneul final ce se va desfășura în Franța, anul vitor.

Irlanda s-a calificat la Campionatul European din 2016, după succesul înregistrat, luni, la Dublin, în fața Bosniei, scor 2-0. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin Walters, cel care a transformat un penalty (24), iar în partea a doua a reușit „dubla”, în minutul 70. În tur, cele două formații încheiaseră meciul la egalitate, scor 1-1.

Irlanda se alătură astfel Ungariei, prima echipă care obținuse biletele pentru Franța în urma meciurilor de baraj. Maghiarii au eliminat Norvegia, scor 1-0 și 2-1. Astăzi vor avea loc celelalte două confruntări. Slovenia - Ucraina (în tur 0-2) și Danemarca - Suedia (în tur 1-2).