Polonezii s-au pierdut în stepele din Kazahstan

O veste bună au primit „tricolorii” de la Astana, acolo unde, Polonia, „sfert” finalistă la Euro, a remizat în jocul cu Kazahstan, scor 2-2, într-o confruntare din cadrul Grupei E.

„Leșii” au pierdut două puncte foarte importante, chiar la debutul în preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Și asta în condițiile în care, la pauză, conduceau cu 2-0. Bartosz Kapustka a deschis scorul în minutul 9, iar Robert Lewandowski a transformat un penalty în minutul 45.

Kazahii au reușit minunea în repriza secundă

Soarta partidei s-a schimbat, însă, în repriza a doua, pentru că gazdele au redus din diferență, după reușita lui Sergey Khizhnichenko (51). Același fotbalist a reușit dubla, șapte minute mai târziu, și a stabilit scorul final: 2-2. Singura echipă care a obținut o victorie în grupa României a fost Danemarca.

Derby pe 8 octombrie

La Copenhaga, nordicii au învins Armenia, scor 1-0, grație unui gol reușit de Christian Eriksen, în minutul 17. În etapa a doua a calificărilor, la data de 8 octombrie, „leșii” vor primi vizita danezilor, iar reprezentativa Kazahstanului se va deplasa în Muntenegru.