PERFORMANȚĂ. Irina Begu s-a calificat în turul al 3-lea de la Miami Open

Irina Begu s-a calificat, joi, în cel de-al treilea tur al competiției de la Miami, după ce a învins-o pe Tereza Smitkova, scor 5-7, 6-4, 6-4.

Irina Begu (locul 35 WTA) a debutat, joi, în cadrul turneului de la Miami, direct în turul al doilea. Românca s-a aflat față în față cu cehoaica Tereza Smitkova (locul 60 WTA) și s-a impus în trei seturi, scor 5-7, 6-4, 6-4. Tenismena „tricoloră” a pierdut primul act, dar a revenit spectaculos în setul al doilea și în decisiv și va evolua în turul al treilea al turneului american.

În faza următoare, Begu va evolua împotriva polonezei Agnieszka Radwanska (locul 8 WTA). Cele două sportive au mai jucat una împotriva celeilalte, în 2013, în turul al doilea de la Australian Open, iar Radwanska s-a impus cu 6-3, 6-3.