Olanda a sufl at bronzul naționalei din „Țara Cafelei”

„Portocala Mecanică” a încheiat turneul fi nal pe ultima poziție a podiumului și i-a aruncat pe brazilieni în haos total

Cel mai trist meci al Campionatului Mondial de Fotbal, finala pentru ocuparea locurilor trei și patru, a mai consemnat o umilință pentru țara-gazdă. După eșecul memorabil din semifinale, înregistrat în fața Germaniei (scor 1-7), Brazilia nu a reușit să se reabiliteze în fața fanilor și a fost învinsă și de Olanda, scor 0-3. La Brasilia, batavii au putut să se adune după eliminarea din semifinale (2-4 cu Argentina după executarea loviturilor de departajare).

Batavii au avut milă de adversari

Oamenii lui Louis van Gaal au câștigat cu scorul de 3-0, și au dat impresia că, dacă s-ar fi străduit, ar fi putut să umilească și mai rău naționala din „Țara Cafelei”. Europenii au deschis scorul în minutul 3, după ce Robin van Persie a transformat o lovitură de la 11 metri. Prăbușiți total psihic, brazilienii s-au adâncit și mai mult în mediocritate și au făcut o simplă figurație pe teren.

Și David Luiz a uitat să mai joace fotbal

Adversarii lor nu au stat pe gânduri și și-au dublat avantajul în minutul 16, după ce Blind l-a învins pe Julio Cesar, profitând de o greșeală uriașă a lui David Luiz. Luiz, unul dintre cei mai buni jucători din lume, a respins cu capul, în centrul careului, gafă pe care, probabil că nu a mai făcut-o din perioada junioratului. Au urmat momente comice, în care elevii lui Scolari au dus lupte grele cu mingea, ratând preluări simple, pase de cinci metri și șuturi din poziții ideale. Dacă la început fanii au fost îngăduitori, odată cu trecerea timpului au început să se audă vociferări. Olandezii nu au mai forțat, dar chiar și așa, ei au mai înscris în primul minut al prelungirilor, prin Wijnaldum.

„Se putea câștiga titlul”

La finalul partidei, în cadrul unei ceremonii fără fast, „portocaliii” au primit medaliile de bronz, dar au plecat spre Amsterdam cu sentimentul că puteau cuceri, la acest turneu final, primul titlu din istorie. „Nu ne mulțumește deloc faptul că am cucerit bronzul. Asta nu este o consolare pentru noi. Am jucat foarte bine în Brazilia și cred că se putea câștiga titlul”, a spus Arjen Robben, cel mai bun fotbalist al olandezilor.