EVZ 25 ani

CUPA MONDIALĂ 2014. Nigeria - Argentina, 2-3, Bosnia - Iran, 3-1. „Pumele” și „vulturii” au făcut pasul spre optimile de finală

14-06/nigeria-465x390
Autor: | | 2 Comentarii | 1312 Vizualizari

Argentina a obținut ce-a de-a treia victorie din cadrul Grupei F și a acces în „optimile” turneului din Brazilia. Sud-americanii au fost urmați de nigerieni, iar Iran și Bosnia au plecat acasă.

La Porto Alegre, Argentina și Nigeria au oferit un spectacol atractiv, iar partea leului a fostă tăiată de „pume”. Sud-americanii au deschis repede scorul, prin Messi (4), dar nigerienii au revenit imediat, după reușita lui Musa, din minutul 5. Messi și-a adus din nou naționala în avantaj, după ce a transformat o lovitură liberă în ultimele secunde ale primei părți. Același Musa a realizat și el „dubla”, în minutul 47, iar Rojo a închis tabela în minutul 50.

În celălalt joc al grupei, la Slavador, Bosnia a trecut de Iran, scor 3-1. Asiaticii aveau nevoie de un succes și de o înfrângere a Nigeriei, dar chiar dacă au primit ajutor din partea argentinienilor, ei nu au reușit să-i îngenucheze pe ex-iugoslavi. Bosniacii au marcat prin Dzeko (24), Pjanici (59) și Vrsajevici, iar iranienii prin Ghoochahnnejhad (82).

Nigeria - Argentina, 2-3

Marcatori: Musa (5 și 47)  / Messi (4 și 45), Rojo (50)

Echipe de start:

Nigeria: Eneyama - Ambrose, Omeruo, Yobo, Oshaniwa - Mikel, Onazi - Odemwingie, Babatunde, Musa - Emenike

Argentina: Romero - Zabaleta, Garay, Fernandez, Rojo - Gago, Mascherano, Di Maria - Higuain, Messi, Aguero

Cele două meciuri s-au încheiat.

Au marcat și bosniacii în minutul 83 prin Vrsajevici.

Iranienii au redus din diferență în minutul 82 prin Ghoochahnnejhad.

min. 77: A șutat Lavezzi, dar Eneyama, excelent în această partidă, a respins.

În cealaltă partidă, Bosnia și-a dublat avantajul. A marcat Pjanici în minutul 59.

min. 50: GOOOLLL Argentina!!! Rojo a reluat cu genunchiul în poarta nigeriană.

min. 47: GOOOLLL Nigeria!!! Musa a pătruns spre poarta adversă și l-a învins pe Romero.

A început partea a doua.

S-a încheiat prima repriză.

min. 45: GOOOLLL Argentina!!! Messi a executat excelent o lovitură liberă de la 22 de metri, Eneyama a văzut târziu mingea și nu s-a putut opune.

min. 44: Messi bate periculos o lovitură liberă de de 25 de metri, portarul Nigeriei respinge în corner.

min. 31: Di Maria a șutat puternic de la 30 de metri, Eneyama a respins în corner.

În celălalt meci, Bosnia a deschis scorul în minutul 24. A marcat Dzeko, cel care l-a învins pe portarul iranian cu un șut de la 20 de metri.

min. 5: GOOOLLL Nigeria!!! A egalat Musa cu un șut senzațional de la 20 de metri, în diagonală.

min. 4: GOOOLLL Argentina!!! A marcat Messi cu un șut ce nu i-a dat nicio șansă lui Eneyama.

Meciul a început.

Alte articole din categoria: Cupa Mondiala FIFA 2014

infoactual.ro

FACEBOOK
Tema zilei
19:26 Tăriceanu a făcut ANUNȚUL. Ce spune despre o majoritate ALDE-PNL 16:44 Portretul-robot al VIITORULUI PREMIER. Cine vine la Palatul Victoria 16:19 Klaus Iohannis despre premier: O să REZOLV foarte REPEDE problema MAJORITĂȚII 15:12 PSD pregătește „Guvernul fără pitpalaci” 15:00 Planul chinezesc al echipei Ponta - Grindeanu 14:28 Capul fostului ȘEF SRI George Maior, CONDIȚIE pusă în PSD pentru noul Guvern 13:05 De ce nu vrea PNL să intre la guvernare 09:38 Surse: Lista scurtă de MINIȘTRI a PSD. ARTILERIA GREA a partidului intră în joc 09:28 Greșeala FATALĂ din LISTA de PREMIERI a lui Dragnea, descoperită de Băsescu 16:25 Ce spune Iohannis despre ALEGERILE ANTICIPATE 13:45 Ce ASCUNDE programul CONSULTĂRILOR la Cotroceni 12:53 STRATEGIA PNL înaintea CONSULTĂRILOR cu Iohannis. Orban NU VREA la guvernare - surse | Exclusiv EvZ 12:51 Portița matematică a lui Klaus Iohannis: PSD riscă să piardă guvernarea 10:57 Cine nu i-a RĂSPUNS la telefon lui GRINDEANU după ce a fost DEMIS 09:58 Noul premier: lista scurtă din PSD - surse 09:27 Evoluție INCREDIBILĂ în SONDAJE pentru PSD, în urma CRIZEI INTERNE. Influența SCANDALULUI asupra electoratului 08:52 Ce va face ministrul Justiției PÂNĂ în ULTIMUL MINUT, după demiterea Guvernului. Declarațiile lui Toader 00:20 Grindeanu ARE O INFORMAŢIE-BOMBĂ DESPRE ŞEFUL PSD: „I-am spus lui Dragnea…” Premierul a vorbit şi despre SCHEMA MARII TRĂDĂRI care L-A DEZAMĂGIT CRUNT 18:50 Cronica Războiului conjugal din PSD. România lui Cristoiu