România a rămas fără jucătoare pe tabloul de simplu de la US Open. Niculescu, ÎNVINSĂ cu greu în turul III

Monica Niculescu a pierdut, astăzi, în turul al treilea în cadrul turneului de Mare Șlem de la Flushing Meadows. A fost ultima „tricoloră” rămasă în competiția de simplu, dintre cele șase prezente în turneu în ediția 2017.

Tenismena din Slatina, aflată pe locul 57 WTA, a fost învinsă cu greu de americanca Jennifer Brady (91 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-7(3). Niculescu a luptat eoric în fața reprezentantei gazdelor, pe care a întâlnit-o în premieră. Partida a avut nevoie de tie-break, dar acolo Monica a fost dominată clar de Brady. Mai departe, în optimile de finală, sportiva din SUA va avea o misiune dificilă, deoarece adversară îi va fi actualul lider mondial, Karolina Pliskova.

Cea mai bună performanță a Monicăi la US Open este calificarea în optimi, la ediția din 2011. Amintim că, Niculescu a fost până la ora acestei partide singura româncă rămasă în cursă din șase jucătoare prezente pe tabloul principal de simplu, după ce Simona Halep, Irina Begu, Mihaela Buzărnescu au fost învinse în primul tur, iar Sorana Cîrstea și Ana Bogdan în al doilea. Mai mult, Monica Niculescu și taiwaneza Su-Wei Hsieh au avansat în turul 2 al probei de dublu a turneului US Open.