NEWS ALERT. Moment ISTORIC pentru sportul românesc. Echipajul de 8+1 a cucerit medalia de aur, după 18 ani

Echipajul de 8+1 al Românei a câștigat, duminică, medalia de aur, la Campionatele Mondiale găzduite de Sarasota-Bradenton (Florida / SUA).

Fetele din barca de 8+1 a României au câștigat, duminică, medalia de aur, în finala Campionatelor Mondiale de canotaj, organizate la Sarasota-Bradenton. Ioana Vrînceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Mihaela Petrilă, Iuliana Popa, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu, Adelina Boguș, Laura Oprea și Daniela Druncea au dominat cursa de la un capăt la celălalt și au închiat cu timpul de 6 min 06 sec 400/1000. „Tricolorele” au fost urmate pe podium de Canada, 06 min 07 sec 090/1000, și Noua Zeelandă, 06 min 07 sec 270/1000.