Naționala feminină de fotbal, mai aproape ca oricând de EURO. „Tricolorele” au remizat în Portugalia și joacă meciul DECISIV la Cluj

Naționala feminină de fotbal a remizat, vineri, scor 0-0, în Portugalia, într-o partidă ce a contat pentru turul barajului de calificare la Campionatul European.

Naționala feminină de fotbal a României este la un pas de o calificare istorică la Campionatul European din 2017, ce va fi găzduit de Olanda. Vineri, elevele lui Mirel Albon au remizat, în deplasare, cu reprezentativa Portugaliei, scor 0-0, în prima manșă a barajului. Lusitancele au ratat un penalty, în minutul 9, prin Claudia Neto, iar în minutul 90+1, Laura Rus putea marca un gol esențial, dacă Patricia Morais n-ar fi respins în corner șutul româncei. Meciul retur se va disputa, marți, 25 octombrie, la Cluj, pe stadionul echipei CFR Cluj. România are ocazia să se califice în premieră la un turneu final.