LIGA I: „Câinii”, îngenuncheați de Viitorul. Mutu a debutat, Petrolul s-a împiedicat. Steaua s-a distrat la Chiajna

După două luni de pauză, primul eșalon fotbalistic al țării ra revenit în actualitate cu meciurile din etapa a 20-a.

Balul a fost deschis vineri de meciul Săgeata Năvodari - FC Botoșani 1-0. Tot vineri, Astra Giurgiu, ocupanta poziției secunde în clasament, a câștigat cu un scor de neprezentare partida de pe teren propriu cu „lanterna roșie” Corona Brașov. O mare surpriză s-a produs duminică, pe arena din Șoseaua Ștefan cel Mare, unde Viitorul Constanța a câștigat cu scorul de 2-1 în fața celor de la Dinamo! „Câinii roșii” au condus încă din minutul 7, când Țucudean a deschis scorul după o centrare a lui Rus, dar în ultimele 10 minute ale partidei, echipa patronată de Gică Hagi a întors rezultatul grație autogolului lui Cioinac și penalty-ului comis de același Cioinac și transformat de Larie. Petrolul Ploiești pierde teren în lupa pentru titlu, după ce a terminat nedecis partida din deplasare cu FC Brașov. În acest meci, Adi Mutu a debutat oficial la gruparea „lupilor galbeni”, la care a sosit în această iarnă, de la Ajaccio. Sub Tâmpa, însă, nici Mutu și nici Zicu, jucător sosit la Petrolul tot în pauza de iarnă, n-au avut randamentul pe care îl așteptau fanii. De notat că brașovenii au evoluat mai bine de jumătate de meci cu un om în minus, Aganovici fiind eliminat în minutul 44. Steaua, în schimb, a câștigat fără probleme, scor 4-1, partida de luni seară, de la Chiajna, cu Concordia. Aceeași echipă pe care „roș-albaștrii” o învinseseră cu 4-0 în Ghencea, în „restanța” disputată săptămâna trecută. Luni seară, echipa pregătită de Laurențiu Reghecampf și-a permis chiar și luxul de a rata un penalty, în minutul 89, când portarul Râmniceanu a parat lovitura de la punctul cu var executată de Nicușor Stanciu. Steliști au terminat meciul în inferioritate numerică, Szukala accidentându-se și părăsind terenul în minutul 86, când Reghecampf efectuase toate schimbările. În urma acestei victorii, Steaua a acumulat 48 de puncte și ocupă prima poziție în clasament, la trei „lungimi” distanță de Astra Giurgiu și la șapte de Petrolul, ocupanta locului 3. LIGA I, ETAPA A 20-A Vineri Săgeata Năvodari - FC Botoșani 1-0 Guerra (30) Astra Giurgiu - Corona Brașov 3-0 Papp (42), De Amorim (81), Mățel (90+2) Sâmbătă Oțelul Galați - Panduri Tg. Jiu 1-0 Marquinhos (50) Duminică Dinamo - Viitorul Constanța 1-2 Țucudean (7) / Cioinac (80-autogol), Larie (89-penalty) CFR Cluj - FC Vaslui 0-0 FC Brașov - Petrolul Ploiești 1-1 Cr. Ionescu (90+4-penalty) / B. Madeira (68-autogol) Luni Ceahlăul P. Neamț - „U” Cluj 1-1 M. Constantinescu (27) / Bucsa (64) Concordia Chiajna - Steaua 1-4 Papasterianos (90+1) / Chipciu (6), Sânmărtean (17-penalty), N. Stanciu (50), Piovaccari (81) Gaz Metan Mediaș - ACS Poli Timișoara 0-1 Fl. Nanu (89)