FCSB - Dinamo, 1-0. „Roș-albaștrii” au câștigat la limită unul dintre cele mai intense DERBY-uri ale ultimelor sezoane

Autor: | | 2 Comentarii | 1655 Vizualizari

FCSB s-a impus cu scorul de 1-0 în partida cu Dinamo, disputată, duminică, pe „Arena Națională”, în etapa a 12-a a campionatului intern.

FCSB a câștigat, scor 1-0, „Unicul Derby”, disputat, duminică, pe cea mai mare arenă din România, în rudna a 12-a a Ligii I. Meciul a fost extrem de atractiv, cu multe faze de poartă, cu ocazii numeroase irosite de ambele combatante și poate fi considerat unul dintre cele mai spectaculoase din ultimii ani. Oaspeții au început mai bine confruntarea și au fost superiori în majoritatea primei reprize. Însă, cei care au marcat au fost „roș-albaștrii”. În minutul 31, Marko Momcilovici a împins mingea de la 4 metri, profitând de o ezitare a portarului Jaime Penedo. Însă, goalkeeper-ul „roș-albilor” avea să se revanșeze în partea a doua a meciului. Panamezul și-a salvat echipa în situații limită și le-a refuzat golurile lui Dennis Man și Harlem Gnohere.

Mai mult, Penedo a apărat și un penalty executat de Budescu, în minutul 76, lovitura fiind acordată după un fault făcut de Romera asupra lui Octavian Popescu. Jocul a crescut în intensitate în actul secund, FCSB și-a dominat adversara, dar dinamoviștii puteau să egaleze după două mari situații ratate de Nemec și Hanca. La final, Vasile Miriuță a bifat primul eșec pe banca echipei Dinamo, chiar la debut. După 12 etape, FCSB se află pe locul al 2-lea al clasamentului, cu 25 de puncte, cu unul mai puțin decât CFR Cluj, care va evolua, luni, în deplasare, la Astra Giurgiu. Dinamo a adunat 16 puncte și se află pe poziția a 7-a, dar are un meci mai puțin disputat.

LIVE

FCSB - Dinamo, 1-0 Momcilovici (31) Echipe de start:

FCSB: Niță - R. Benzar, Bălașa, Planici, Momcilovici - Nedelcu, Popescu - Man, Budescu, Fl. Coman - Alibec

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Filip - Mahlangu, Anton - Hanca, Nascimento, Salomao - Nemec

Meciul s-a încheiat.

min. 76: Budescu a executat lovitura de la 11 metri, Penedo a respins.

min. 75: Romera îl faultează pe Popescu și este penalty pentru gazde.

min. 75: Gnohere a reluat cu capul spectaculos de la 10 metri., Penedo a respins.

min. 69: Man a scăpat singur cu Penedo, a șutat, iar dinamovistul a respins în corner.

min. 59: Gnohere se întoarce cu adversar în spate, dar șutează pe direcția lui Penedo, de la 6 metri.

min. 57: Șutează același Nemec, de la 20 de metri, Niță nu are emoții și reține.

min. 51: Nemec a trimis de la 16 metri, Niță a parat.