LIGA I. Dinamo - FCSB, 2-1. Echipa din Ștefan cel Mare a câștigat în ultimele secunde și rămâne în lupta pentru titlu. „Roș-albii” sunt la două puncte de primul loc. Fanii dinamoviști au invadat terenul la final

Autor: | | 2 Comentarii | 2081 Vizualizari

Dinamo a câștigat, luni, derby-ul cu FCSB (scor 2-1), disputat, pe „Arena Națională”, în etapa a 8-a a campionatului intern. Ultimele două runde ale play-off-ului vor fi dramatice.

Dinamo a reușit să câștige meciul cu FCSB, jucat, luni seară, pe „Arena Națională”, în etapa a 8-a a play-off-ului Ligii I. „Câinii” s-au impus cu scorul de 2-1 și rămân miraculos în lupta pentru câștigarea titlului, în codițiile în care la finalul sezonului regulat, echipa din Ștefan cel Mare s-a calificat cu emoții în play-off. Partida a început cu o întrerupere de aproximativ 13 minute, după ce fanii gazdelor au aruncat cu role de hârtie pe teren. Elevii lui Cosmin Contra au deschis scorul în minutul 34, după ce Sergiu Hanca a transformat o lovitură de la 11 metri. FCSB putea egala, dar Boldrin a trimis peste poartă, de la 10 metri, într-o fază în care rămăsese singur cu Penedo. În repriza a doua, „roș-albaștrii” au egalat norocos, în minutul 53, după ce Marian Pleașcă a lovit greșit mingea, care însă s-a dus în poartă. În minutul 90+6, Sergiu Hanca a dat lovitura decisivă, după ce a marcat, din nou, de la punctul cu var. În ultimele secunde, antrenorul Laurențiu Reghecampf a fost trimis în tribună de arbitrul Ovidiu Hațegan.

Pe parcursul meciului, jucătorii de la FCSB s-au plâns din cauza obiectelor aruncate spre ei de fanii dinamoviști. În repriza a doua, Boldrin a fost lovit în cap, de două ori, cu o rolă de hârtie, în timp ce se pregătea să execute un corner. În prima parte și Penedo, portarul celor de la Dinamo, a avertizat că este lovit de obiecte proiectate din peluză de ultrașii FCSB. După fluierul final, mai mulți suporteri ai gazdelor au invadat terenul și au fost scoși, cu greu, de forțele de ordine.

În clasament, pe primele două locuri, FCSB și FC Viitorul se află la egalitate, cu 38 de puncte, pe locul al 3-lea se clasează Dinamo, cu 36 de puncte.