LIGA I. CSMS Iași - Petrolul, 1-5. Ploieștenii au umilit echipa lui Marius Lăcătuș

Petrolul Ploiești a făcut instrucție, în această seară, cu cei de la CSMS Iași, pe care i-au învins net, scor 5-1, într-un joc din etapa a 3-a a campionatului intern.

Petrolul Ploiești este în mare formă, după calificarea în play-off-ul Ligii Europa. După ce, joi, „lupii” au învins în deplasare, la Viktoria Plzen, scor 4-1, astăzi, ei au dat de pământ cu CSMS Iași, formația pregătită de Marius Lăcătuș. Petrolul s-a impus în deplasare, cu scorul de 5-1 și a punctat cel de-al treilea succes consecutiv în Liga I. Teixeira a deschis scorul în minutul 19, apoi, brazilianul Wesley a revenit în campionat, cu gol, în minutul 25. În partea a doua, Adrian Mutu a înscris și el (50), iar Tamuz și-a trecut în palmares o „dublă”, în minutele 56 și 71. Scorul final a fost pecetluit de Albin, în minutul 90+2.

În ultimul minut al primei reprize, Mitici, de la gazde, a fost eliminat de arbitrul Cristi Balaj, iar egalitatea numerică s-a restabilit în minutul 86, după ce Alcenat a fost trimis și el, mai devreme, la vestiare.