LIGA I. CFR Cluj a dat de pământ cu Astra Giurgiu, campioana sezonului trecut. Patru penalty-uri au fost acordate la confruntarea din Gruia

CFR Cluj s-a impus, duminică,pe teren propriu, în confruntarea cu Astra Giurgiu, scor 5-1, într-o confruntare din cadrul etapei a 5-a a Ligii I.

CFR Cluj a făcut instrucție, duminică, în Gruia, cu Astra Giurgiu, campioana en-titre a Ligii I. Ardelenii au fost conduși în startul confruntării, dar au revenit și s-au impus cu scorul de 5-1, într-un meci în care „centralul” Lucian Rusandu a acordat 4 penalty-uri. Astra a marcat prin Daniel Niculae, în minutul 9, CFR a egalat datorită reușitei lui Cristian Lopez (12 - penalty). Același jucător a mai transformat o lovitură de pedeapsă, în minutul 63, apoi Cristi Săpunaru a ratat șansa de a marca de la punctul cu var (68). Gazdele au mai punctat prin Tiago Lopes (70) și Davide Petrucci (77 și 90+3 - penalty).

Astra Giurgiu se află pe locul 11, cu 4 puncte, iar CFR Cluj se poziționează pe 12, cu 2 puncte, după ce a început nou sezon cu o depunctare de 6 puncte.