LIGA EUROPA. West Ham - Astra, 2-2. Elevii lui Sumudică, remiză EROICĂ pe „Upton Park”

Astra Giurgiu a reușit, în această seară, să plece cu un punct de pe terenul celor de la West Ham United, scor 2-2, în prima manșă a turului trei preliminar din Europa League.

„Ciocănarii” au trecut în avantaj la jumătatea primului act, în minutul 23, după golul înscris de Valencia, din centrarea venită de la Payet. Apoi, Budescu a luat acțiunea pe cont propriu, însă nu a mai putut trece și de Zarate.

A venit și cel de-al doilea gol al gazdelor, prin Zarate, care a parcurs 30 de metri cu mingea la picior, îlminind o simplă formalitate în fața lui Silviu Lung Jr.

Având deja experiența competiției din sezonul precedent, giurgiuvenii au izbutit să reducă din diferență cu ajutorul lui Boldrin, care a punctat de la 22 de metri. West Ham United a jucat în inferioritate numerică din minutul 59, după eliminarea lui Collins. Golul egalizator al Astrei s-a produs în minutul 82. „Ciocănarul” Ogobna le-a oferit dunărenilor un punct uriaș, după ce și-a introdus balonul în propria poartă. Returul are loc pe 6 august, la Giurgiu, de la ora 21.00.

West Ham United: Adrian - O'Brien (Burke '35), Collins, Ogbonna, Cresswell - Kouyate, Oxford, Noble - Payet - Zarate (Jarvis '76), E. Valencia (Maiga '37). Antrenor: Slaven Bilici.

Astra Giurgiu: Lung jr. - Queiros, Geraldo, Găman, Junior Morais - Seto, Boldrin (Dandea '86) - Enache, Teixeira, William (Florea '76) - Budescu (Lovin '90+1). Antrenor: Marius Şumudică.