LIGA EUROPA. Real Madrid - Juventus, 1-1. LOVITURĂ URIAȘĂ dată de italieni pe „Santiago Bernabeu”. Piemontezii sunt în finală

Juventus Torino s-a calificat în ultimul act al Ligii Campionilor după egalul înregistrat, miercuri, în deplasare, pe terenul celor de la Real Madrid, scor 1-1.

Juventus Torino a reușit o mare surpriză, miercuri, în returul semifinalelor Ligii Campionilor. Italienii au remizat pe „Santiago Bernabeu”, scor 1-1, cu Real Madrid, și vor evolua în finala competiției. Spaniolii erau mari favoriți, după ce în tur fuseseră învinși cu 1-2, și au deschis scorul în minutul 23, prin Cristiano Ronaldo, cel care a transformat un penalty. În repriza a doua, Juventus a egalat prin Morata, în minutul 57, și au reușit să reziste asaltului dat de gazde. Astfel, deinătoarea trofeului a fost eliminat, iar Juve ajunge în finală după o pauză de 12 ani. În 2003, „alb-negrii” au pierdut trofeul în fața rivalilor de la AC Milan, scor 2-3, la finalul executării loviturilor de departajare.

Juventus va întâlni Barcelona, la data de 6 iunie, iar finala va fi găzduită de Berlin.