LIGA EUROPA. O echipă din Ungaria a reușit să câștige cu un scor nemaiîntâlnit

Echipa maghiară Debrecen s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, după un succes memorabil, obținut pe teren propriu, cu letonii de la Skonto Riga, scor 9-2.

Debrecen - Skonto Riga părea a fi unul dintre meciurile echilibrate ce aveau să se dispute, joi, în manșa secundă a turului al doilea din preliminariile Ligi Europa. În tur, în Letonia, cele două combatante terminaseră la egalitate, scor 2-2, dar în Ungaria a fost un adevărat măcel. Gazdele s-au calificat după ce au câștigat cu 9-2, un scor nemaîntâlnit în cupele europene. Debrecen a condus cu 8-0 în minutul 58, apoi letonii au punctat de două ori, până în minutul 65. Maghiarii au înscris în minutul 70 și au stabilit scorul final. Oaspeții au jucat în inferioritate numerică din minutul 80.