LIGA EUROPA. Juventus - Benfica, 0-0 și Valencia - FC Sevilla, 3-1. „Liliecii” au trăit un final de COȘMAR, andaluzii și lusitanii merg în FINALĂ

FC Sevilla și Benfica Lisabona vor evolua în ultimul act al Ligii Europa și se vor bate pentru trofeu, peste două săptămâni, la Torino.

Partidele-retur ale semifinalelor Ligii Europa, disputate joi, au fost încărcate de evenimente dramatice. FC Sevilla și Benfica Lisabona s-au calificat în finala de la Torino și se vor duela pentru cel de-al doilea trofeu european, ca importanță, din competițiile inter-cluburi.

Sevilla a început dezastruos meciul de la Valencia, după ce, în tur, andaluzii învinseseră cu 2-0. „Liliecii” au făcut legea, au marcat de două ori în prima repriză, prin Feghouli (14) și Beto (26 - autogol), iar în partea secundă, Mathieu a dus scorul la 3-0. Oaspeții au marcat golul calificării, în ultimele secunde, prin Mbia (90+4).

La Torino, Juventus avea nevoie de o victorie cu 1-0, după ce, în tur, piemontezii capotaseră la Benfica, scor 1-2. „Roș-albii” au evoluat impecabil și au obținut o „remiză albă”, sinonimă cu obținerea biletelor pentru finală. Vucinici, de la gazde, a fost eliminat în minutul 89, iar de la oaspeți, Fraga (79) și Camarago (90) au văzut și ei cartonașul roșu. Mai mult, în final, Garay s-a accidentat și a ieșit de pe teren, în momentul în care portughezii nu mai aveau dreptul la schimbare. Benfica va juca finala Ligii Europa pentru al doilea sezon consecutiv, după ce, anul trecut, „vulturii” au fost învinși de Chelsea Londra, scor 1-2.