LIGA EUROPA. DRAMĂ pentru echipa lui Mircea Lucescu. Tehnicianul român a ratat CALIFICAREA în „optimi”, după ce a primit gol în ultimele secunde

Zenit Sankt Petersburg, echipa antrenată de Mircea Lucescu, câștigat cu 3-1 partida disputată, joi, cu Anderlecht Bruxelles, dar a fost eliminată din Liga Europa.

Mircea Lucescu și echipa sa, Zenit Sankt Petersburg, au fost eliminați, dramatic, joi, de Anderlecht Bruxelles, formația lui Nicușor Stanciu și Alex Chipciu. Rușii s-au impus pe teren propriu cu 3-1, dar au ratat calificarea în „optimile” Ligii Europa, pentru că în tur, belgienii câștigaseră cu 2-0.

Scorul a fost deschis în prima repriză, de Victor Giuliano, în minutul 24. Apoi, în partea a doua, elevii lui Lucescu au mai înscris de două ori, prin Artem Dzyuba (72) și Victor Giuliano (78). Însă, în minutul 90, belgienii au înscris golul calificării, grație lui Isaac Thelin. Chipciu și Stanciu au fost titluari la Anderlecht și au fost schimbați în repriza secundă, în minutul 68, respectiv 73.