LIGA EUROPA. AZ Alkmaar - Astra Giurgiu, 2-0. Fotbalul românesc nu mai are nicio reprezentată în cupele europene

Astra Giurgiu a pierdut, joi, scor 0-2, meciul jucat în deplasare cu AZ Alkmaar, în returul play-off-ului Ligii Europa și a ratat calificarea în grupele competiției.

Astra Giurgiu a ratat cea de-a doua calificare consecutivă în grupele Ligii Europa. „Alb-negrii” au fost învinși, joi, în Olanda, de AZ Alkmaar, scor 0-2, după ce în tur se impuseseră cu scorul de 2-3. Astra a mizat doar pe faza defensivă în partida cu batavii și a rezistat până în minutul 80, atunci când Linden l-a învins cu un șut din lovitură liberă pe Silviu Lung jr. apoi, în minutul 85, Muhren a dublat avantajul echipei sale și a stabilit scorul final: 2-0.