LIGA CAMPIONILOR. Seară FABULOASĂ în cea mai importantă competiție intercliuburi. S-au marcat 14 goluri în două partide. NEBUNIE TOTALĂ la Manchester City - AS Monaco

Manchester City a câștigat cu scorul de 5-3 partida disputată, marți, pe teren propriu, în prima manșă a „optimilor” Ligii Campionilor.

Manchester City s-a impus, marți, pe teren propriu, în partida cu francezii de la AS Monaco, din prima manșă a „optimilor” Ligii Campionilor. „Cetățenii” au învins cu 5-3, după un meci ce va rămâne în istoria competiției vedetă a fotbalului european. Englezii au deschis scorul prin Raheem Sterling (26), dar oaspeții au intrat la vestiare în avantaj, după reușitele lui Radamel Falcao (32) și Kylian Mbappe (40). În a doua repriză a început nebunia. În minutul 50, Radamel Falcao a ratat un penalty, apoi Sergio Aguero a restabilit egalitatea (58). Monaco a punctat prin același Radamel Falcao (61), dar englezii au întors meciul, grație lui Sergio Aguero (71), John Stones (77) și Leroy Sane (82).

În cealaltă partidă, Bayer Leverkusen a fost învinsă, pe teren propriu, de Atletico Madrid, scor 2-4. Nemții au marcat datorită lui Karim Bellarabi (48) și Stefan Savici (67 - autogol), spaniolii au punctat prin Saul Niguez (17), Antoine Griezmann (25), Kevin Gameiro (59 - penalty) și Fernando Torres (86). Meciurile retur vor avea loc pe 15 martie.