LIGA CAMPIONILOR. Real Madrid și Bayern Munchen, meci FORMIDABIL, cu 6 goluri. „Galacticii” merg în semifinale, după un arbitraj CONTROVERSAT

Real Madrid s-a calificat, marți, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce s-a impus cu scorul de 4-2, la finalul a 120 de minute, în partida cu Bayern Munchen.

Real Madrid și Bayern Munchen au oferit un alt meci senzațional, în Liga Campionilor, cea mai importantă competiție fotbalistică intercluburi. „Galacticii” au obținut biletele pentru semifinale, după ce au învins cu 4-2, la capătul a 120 de minute de joc intens. În tur, spaniolii câștigaseră cu 2-1 și plecau cu prima șansă de calificare. După o primă repriză fără goluri, nemții au deschis scorul prin Robert Lewandowski, cel care a transformat un penalty, în minutul 53. Gazdele au egalat datorită lui Cristiano Ronaldo (76), iar meciul a fost trimis în prelungiri de autogolul lui Sergio Ramos (78). Unul dintre momentele decisive s-a petrecut în minutul 84, atunci când Arturo Vidal, jucătorul lui Bayern, a văzut ușor cel de-al doilea cartonaș galben și a fost elimiant de arbitrul maghiar Viktor Kassai. Real a egalat în prima repriză a prelungirilor, prin Cristiano Ronaldo (105), la o fază la care atacantul lusitan se afla într-un ofsaid mare. Nemții s-au prăbușit total și Real a mai punctat prin același Ronaldo (109) și Marco Asensio (112). Astfel, pentru al 10-lea an consecutiv, madrilenii vor juca în semifinalele Ligii Campionilor.

În cealaltă partidă a serii, Leicester și Atletico Madrid au remizat, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul prin Saul Niguez (26), gazdele au egalat prin Jamie Vardy (61). Ibericii merg mai departe, după ce în tur s-au impus cu 1-0.