LIGA CAMPIONILOR. Real Madrid - Atletico Madrid, 1-1, 5-3. "Galacticii" au CÂŞTIGAT la PENALTY-uri o finală DRAMATICĂ. Juanfran a trimis în bară, Ronaldo a transformat decisiv

Gareth Bale şi-a pus cupa în cap. foto: Facebook
Autor: | | 5 Comentarii | 2931 Vizualizari

Real Madrid a câştigat, sâmbătă, la Milano, cel de-al 11-lea trofeu al Ligii Campionilor. Elevii lui Zinedine Zidane s-au impus în finala disputată cu Atletico Madrid, scor 1-1, 5-3 după executarea loviturilor de departajare. În timpul meciului, Griezmann a ratat o lovitură de departajare, apoi Juanfran a trimis în bară, semnând înfrângerea echipei sale.

Real Madrid a triumfat în finala Ligii Campionilor jucată la Milano, împotriva concitadinei Atletico Madrid. "Galacticii" s-au impus cu scorul de 5-3, la penalty-uri, după ce la finalul celor 120 de minute a fost egalitate: 1-1. "Galacticii" au înscris prin Ramos (15), iar trupa lui Diego Simeone a dat impresia că este resemnată încă din prima repriză. Însă, în actul secund, "roş-albii" s-au reorganizat şi au reintrat în joc. Mai întâi, Griezmann a ratat un penalty, în minutul 48, şut în bara transversală. Apoi, Carrasco l-a învins pe Navas, în minutul 79, şi a dus meciul în prelungiri. Egalitatea a persistat şi după cele 30 de minute suplimentare, iar drumul trofeului s-a decis după executarea loviturilor de departajare.

Pentru Real au marcat Vasquez, Marcelo, Bale, Ramos şi Ronaldo, în timp ce pentru Atletico au înscris Griezmann, Gabi şi Saul, iar Juanfran a şutat în bară. "Galacticii" au câştigat astfel pentru a 11-a oară cupa, după succesele înregistrate în 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2002, 2002 şi 2014. De partea cealaltă, trupa de pe "Vicente Calderon" rămâne cu finalele pierdute în 1974, 1-1 şi 0-4, după rejucare, cu Bayern Munchen, cea din 2014, cu Real (scor 1-4) şi cea de sâmbătă. Zinedine Zidane a devenit primul antrenor francez care câştigă cel mai important trofeu intercluburi.