LIGA CAMPIONILOR. Real Madrid - Atletico Madrid, 1-0. „Galacticii” au suferit în fața concitadinilor, dar merg în semifinale

Real Madrid s-a calificat în penultimul act al Ligii Campionilor după victoria obținută, miercuri, pe „Santiago Bernabeu”, în fața celor de la Atletico Madrid, scor 1-0.

Real Madrid merge în semifinalele Ligii Campionilor după succesul la limită obținut împotriva rivalilor de la Atletico Madrid, scor 1-0, în returul sferturilor de finală din Liga Campionilor. După 0-0 în prima manșă, „galacticii” au învins pe „Santiago Bernabeu”, datorită golului înscris de Chicharito (86). Din minutul 74, oaspeții au jucat în inferioritate numerică, după elimianrea lui Arda Turan. Real și Atletico s-au întâlnit și în sezonul trecut al Ligii Campionilor, în finală, iar oamenii lui Carlo Ancelotti s-au impus cu 4-1, la finalul prelungirilor.

În cealaltă partidă a serii, AS Monaco a terminat la egalitate, pe teren propriu, cu Juventus Torino, scor 0-0. Italienii merg mai departe, pentru că în tur s-au impus cu scorul de 1-0.

Cele patru echipe care au rămas în cursa pentru trofeul pus în joc la data de 6 iunie, la Berlin, sunt: FC Barcelona, Bayern Munchen, Real Madrid și Juventus.