LIGA CAMPIONILOR. PSG, ELIMINATĂ în „optimi”. Francezii au pierdut și pe teren propriu cu Real Madrid. Liverpool S-A CALIFICAT fără emoții

Real Madrid a învins-o pe PSG, scor 2-1, marți, în returul „optimilor” Ligii Campionilor, și s-a calificat în sferturile de finală, cu scorul de 5-2 la general.

PSG a părăsit Liga Campionilor după eșecul înregistrat, marți, pe „Parc des Princes”; scor 1-2, în returul optimilor de finală. Gazdele ar fi trebuit să întoarcă dezavantajul din tur, 1-3, dar la pauză scorul de fost egal, 0-0. În repriza a doua, oaspeții au deschis scorul prin Cristiano Ronaldo (51). Francezii au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Marco Verratti (66), și au egalat datorită lui Edinson Cavani (77). Real a punctat decisiv, în minutul 80, grație lui Carlos Casemiro.

În cealaltă partidă a serii, Liverpool și FC Porto au încheiat la egalitate, scor 0-0. În tur, în Portugalia, englezii învinseseră cu 5-0.