LIGA CAMPIONILOR. Leo Messi, IMPERIAL în fața lui Chelsea, Jupp Heynckes și Bayern au înregistrat un record istoric. ECHIPELE CALIFICATE în „sferturi”

Ultimele partide din „optimile” UEFA Champions League s-au consumat în această seară. Barcelona și Bayern Munchen s-au alăturat echipelor calificate în sferturile de finală ale celei mai prestigioase competiții inter-cluburi din Europa.

Mai întâi, Bayern Munchen a surclasat Beșiktaș, după ce s-a impus, astăzi, în returul de la Istanbul, cu 3-1, iar scorul general a fost 8-1. În urma acestui rezultat, Jupp Heynckes, antrenorul trupei bavareze, a ajuns la 11 victorii consecutive în Liga Campionilor, record absolut în competiţia continentală.

Beşiktaş - Bayern 1-3 (V. Love 59 / Thiago 18, Gonul 46 - autogol, Wagner 84) (0-5, în tur)

În ultimul meci al serii, FC Barcelona a avut din nou o evoluție grandioasă, de această dată în fața lui Chelsea. Catalanii au dispus de gruparea britanică cu 3-0, pe „Camp Nou” (în tur, 1-1), joc în care Lionel Messi, starul absolut al trupei „blaugrana”, a fost autorul unei duble și a assist-ului care a dus la reușita lui Dembele.

Barcelona - Chelsea 3-0 (Messi 3, 63, Dembele 20) (1-1 în tur)

Echipele calificate deja în sferturile de finală ale Ligii Campionilor sunt: Real Madrid, Liverpool, Manchester City, Juventus, Sevilla, Roma, Barcelona şi Bayern Munchen. Vineri va avea loc tragerea la sorți a „sferturilor”.