Liga Campionilor. Jose Mourinho: "E important să jucăm împotriva celor mai buni"

Mourinho și-a văzut echipa, Chelsea, în "sferturile" Ligii şi spune că aşteaptă cei mai tari adversari.

Echipele Chelsea Londra şi Real Madrid au obţinut marţi seară biletele pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Pentru Real returul de pe "Santiago Bernabéu" cu Schalke a fost o simplă formalitate, 3-1. Spaniolii învinseseră în tur, în Germania, cu 6-1. După 1-1 la Istanbul, Chelsea a trecut, scor 2-0, de Galtasaray, la capătul unei partide pe care a dominat-o clar. "Toate echipele mari sunt în sferturi, toţi marii candidaţi la câştigarea Ligii sunt acolo. Vom juca cu oricine. Va fi foarte important pentru evoluţia echipei să jucăm împotriva celor mai buni, aşa că aşteptăm tragerea la sorţi", a spus Mourinho. "S-a rupt" Jesé Real Madrid a plătit scump calificarea în sferturile de finală. În meciul de pe "Bernabéu", Real l-a pierdut pe Jesé. "Fotbalistul nostru a suferit o ruptură completă a ligamentului încrucişat anterior de la genunchiul drept. Am pierdut un jucător de calitate, un jucător care s-a descurcat foarte bine în acest sezon, uimind pe toată lumea. Vom fi alături de el", a spus, supărat, antrenorul Carlo Ancelotti.

Meciuri tari azi în "optimile" Ligii Europa

Liga Europa programează în această seară partidele din manşa secundă a optimilor de finală. Învingătoare în tur, la Sofia, 3-0 cu Ludogoreţ Razgrad, Valencia pare echipa cea mai lipsită de griji în privinţa calificării. Cel mai aşteptate dueluri al serii sunt cele de pe "Artemio Franchi" din Florenţa şi de pe "San Paolo" din Napoli. Primul meci al zilei se va juca la Ramenskoe, în Rusia, între Anji Mahacikala şi AZ Alkmaar (în tur 0-1), de la ora 19.00 - Digi Sport 3. O oră mai târziu sunt programate partidele: Benfica - Tottenham Hotspur (3-1) - Digi Sport 2, Dolce Sport 2; Fiorentina - Juventus (1-1) - Digi Sport 1, Dolce Sport 1; Valencia CF - Ludogoreţ (3-0) şi Viktoria Plzen - Olympique Lyon (1-4). De la ora 22:05 se joacă meciurile SSC Napoli - FC Porto (0-1) - Digi Sport 1, Dolce Sport 1; Real Betis - Sevilla FC (2-0) - Dolce Sport 2 şi Red Bull Salzburg - FC Basel (0-0) - Digi Sport 2.