LIGA CAMPIONILOR. Chelsea - Atletico Madrid, 1-3. „Roș-albii”, în finală după o pauză de 40 de ani

Atletico Madrid a predat o lecție de fotbal echipei lui Jose Mourinho și s-a calificat în ultimul act al Ligii Campionilor.

Atletico Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor, acolo unde, pe 24 mai, la Lisabona, o va înfrunta pe concitadina Real Madrid. Miercuri seară, în semifinalele competiției, „roș-albii” au învins, în meciul-retur, în deplasare, pe Chelsea Londra, scor 3-1. Echipa lui Diego Simeone va juca în ultimul act al Ligii Campionilor, după o pauză de 40 de ani.

Pe „Stamford Bridge”, gazdele au deschis scorul în minutul 36, prin Torres, apoi, cu un minut înaintea finalului primului act, Lopez a egalat. În partea secundă, Atletico a zburdat pe teren și a mai punctat de două ori, după reușitele lui Diego Costa (60-penalty) și Turan (72). Până la final, oamenii lui Jose Mourinho nu au mai reușit să se adune și se opresc în semifinale, după ce, în 2012 și 2013 au câștigat Liga Campionilor și Liga Europa.