Liga Campionilor: Borussia a învins în Rusia. Olympiacos, victorie istorică

Liga Campionilor la fotbal a programat aseară alte două meciuri din manşa întâi a optimilor de finală. După cinci victorii ale oaspeţilor, Olympiacos a salvat onoarea gazdelor în această fază a competiţiei, învingând-o pe Manchester united.

Borussia Dortmund, vicecampioana Germaniei şi a Europei, a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Trupa lui Jürgen Klopp a învins la St. Petersburg. Meciul a început practic de la 2-0 pentru BVB. Oaspeţii au marcat două goluri în primele cinci minute ale meciului!

Zenit - Borussia Dortmund 2-4     Stadion: Petrovski, St. Petersburg (RUS) Spectatori: 15.099 Arbitru: William Collum (SCO) Marcatori: Oleg Shatov 57, Hulk (69- pen.) / Henrikh Mkhitaryan 4, Marco Reus 5, Robert Lewandowski 61, 71   La Pireu, Olympiacos, echipă pregătită de fostul mare internaţional spaniol José Miguel González Martín del Campo, alias Míchel, a câştigat pe merit în faţa unei echipe, Manchester United, care şi-a arătat din nou limitele.

Olympiacos Pireu - Manchester United 2-0 Stadion:  Karaiskaki, Pireu (GRE) Spectatori: 31.000 Arbitru: Gianluca Rocchi (ITA) Marcatori: Alejandro Domínguez 38, Joel Campbell 54