Leo Messi bate TOATE RECORDURILE pentru Barcelona

Lionel Messi a devenit primul fotbalist din istoria campionatului spaniol care depășește borna de 300 de goluri înscrise.

Argentianul a reușit să bată acest record, după ce a marca o „dublă”, în restața de campionat cu Sporting Gijon, pe care FC Barcelona a câștigat-o, aseară, cu 3-1.

Messi a punctat în minutele 25 și 31, timp în care gazdele au redus din diferență prin Castro, în minutul 27. Scorul final a fost stabilit de Luis Suarez, care s-a înscris pe lista marcatorilor în minutul 67.

„Dubla” lui Messi de aseară i-a permis argentinianului să ajungă la 301 goluri înscrise în 334 de partide disputate în La Liga. Pe total, „Puricele” a marcat 439 de goluri în 512 partide disputate pentru gruparea catalană, în toate competițiile.

Mai mult, golul 301 al lui Messi a însemnat practic și reușita cu numărul 10.000 a celor de la FC Barcelona în toate întrecerile. Interesant este faptul că Messi înscrisese și golul 9.000 al trupei „blaugrana”, în martie 2010.