EVZ 25 ani

La Cupa Europei de judo de la Belgrad: Patru medalii pentru România, din care două de aur

Cea de-a patra ediţie a Cupei Europei de judo, găzduită de Belgrad, se încheie duminică
Autor: | | 0 Comentarii | 104 Vizualizari

Sportivele Monica Ungureanu, Violeta Dumitru, Ioana Matei şi Loredana Ohâi au cucerit, sâmbătă, patru medalii, din care două de aur, una de argint şi una de bronz, în prima zi a Cupei Europei la judo de la Belgrad, informează Mediafax.

La feminin, categoria 48 de kilograme, finala a fost disputată de Monica Ungureanu şi Violeta Dumitru, prima obţinând victoria şi cucerind medalia de aur, iar cea de-a doua urcând pe treapta a doua a podiumului. La aceeaşi categorie, în semifinale a fost calificată şi Ioana Matei, care a fost învinsă de aceeaşi Monica Ungureanu, iar ulterior, în lupta pentru medalia de bronz, s-a impus în faţa sportivei Anita Sakal (Serbia).

A cedat     La categoria 52 de kilograme, Roxana Ioanca a fost eliminată în semifinale de Andreja Leski (Slovenia), iar în lupta pentru medalia de bronz a fost învinsă de sportiva Bernadett Keliger (Ungaria). Tot pentru medalia de bronz a luptat şi Cristina Matei, dar a cedat în lupta cu Milica Nikolici (Serbia). La 57 de kilograme, Loredana Ohâi a câştigat grupa D, iar în semifinale a trecut de Desiree Klinger (Austria), pentru ca în finală să o învingă şi pe Narges Mohseni (Austria), cucerind medalia de aur. De asemenea, la categoria 63 de kilograme, Renata Bucatari a fost eliminată în semifinale de Adela Jakubcova (Slovacia), iar în lupta pentru medalia de bronz a cedat în faţa sportivei Tea Tintor (Serbia).    La masculin, categoria 60 de kilograme, Cristian Sereş a fost învins în lupta pentru medalia de bronz de Roland Petka (Ungaria). Alţi sportivi români angrenaţi în prima zi a competiţiei au fost eliminaţi în preliminarii. Cea de-a patra ediţie a Cupei Europei, găzduită de Belgrad, se încheie duminică.

Alte articole din categoria: Sport

infoactual.ro

FACEBOOK
Tema zilei
07:00 Surse: Lista scurtă de MINIȘTRI a PSD. ARTILERIA GREA a partidului intră în joc 19:26 Tăriceanu a făcut ANUNȚUL. Ce spune despre o majoritate ALDE-PNL 16:44 Portretul-robot al VIITORULUI PREMIER. Cine vine la Palatul Victoria 16:19 Klaus Iohannis despre premier: O să REZOLV foarte REPEDE problema MAJORITĂȚII 15:12 PSD pregătește „Guvernul fără pitpalaci” 15:00 Planul chinezesc al echipei Ponta - Grindeanu 14:28 Capul fostului ȘEF SRI George Maior, CONDIȚIE pusă în PSD pentru noul Guvern 13:05 De ce nu vrea PNL să intre la guvernare 09:28 Greșeala FATALĂ din LISTA de PREMIERI a lui Dragnea, descoperită de Băsescu 16:25 Ce spune Iohannis despre ALEGERILE ANTICIPATE 13:45 Ce ASCUNDE programul CONSULTĂRILOR la Cotroceni 12:53 STRATEGIA PNL înaintea CONSULTĂRILOR cu Iohannis. Orban NU VREA la guvernare - surse | Exclusiv EvZ 12:51 Portița matematică a lui Klaus Iohannis: PSD riscă să piardă guvernarea 10:57 Cine nu i-a RĂSPUNS la telefon lui GRINDEANU după ce a fost DEMIS 09:58 Noul premier: lista scurtă din PSD - surse 09:27 Evoluție INCREDIBILĂ în SONDAJE pentru PSD, în urma CRIZEI INTERNE. Influența SCANDALULUI asupra electoratului 08:52 Ce va face ministrul Justiției PÂNĂ în ULTIMUL MINUT, după demiterea Guvernului. Declarațiile lui Toader 00:20 Grindeanu ARE O INFORMAŢIE-BOMBĂ DESPRE ŞEFUL PSD: „I-am spus lui Dragnea…” Premierul a vorbit şi despre SCHEMA MARII TRĂDĂRI care L-A DEZAMĂGIT CRUNT 18:50 Cronica Războiului conjugal din PSD. România lui Cristoiu