JO DE IARNĂ. Ruşii tremură pentru un loc în "sferturi"

Naţionala de hochei pe gheaţă a Rusiei, garnisită cu jucători din NHL, a ratat calificarea directă în sferturile de finală ale turneului olimpic. Rusia joacă azi cu Norvegia în play-off-yl de calificare.

După eşecul în faţa echipei SUA, de sâmbătă, ruşii au trăit din nou, a doua zi, drama loviturilor de departajare în meciul contra Slovaciei, ultimul susţinut de gazde în Grupa A. Victoria la "penalty"-uri în faţa Slovaciei (1-0) obligă Rusia la un meci suplimentar, mâine, contra Norvegiei. Echipa pregătită de Zinetula Bilialetdinov porneşte, teoretic, cu prima şansă în confruntarea de la "Bolşoi Ice Dome" din Soci. Dacă învinge azi Norvegia, Rusia va juca mâine în sferturile de finală împotriva Finlandei. Tot azi se dispută şi celelalte partide din play-off: Slovenia - Austria (învingătoarea va da piept în "sferturi" cu Suedia), Elveţia - Letonia (Canada e adversarul din "sferturi" al învingătoarei), Cehia - Slovacia (cine se impune întâlneşte SUA în "sferturi"). Semifinalele turneului masculin de hochei pe gheaţă sunt programate vineri. Finala mică se joacă sâmbătă, iar finala mare, duminică. Ofertă de 510.000 de dolari pentru un titlu olimpic Dincolo de strălucirea medaliilor şi de faima oferită de un podium olimpic, sportivii prezenţi la Soci sunt cu gândul şi la banii promişi pentru performanţele lor. Un titlu olimpic aduce, automat, bani! Mulţi bani! Cel mai darnic Comitet Olimpic care şi-a trimis sportivii la JO de iarnă de la Soci e, de departe, cel din Azerbaidjan. Republica ex-sovietică are la Soci doar patru reprezentanţi, doi la schi alpin şi o pereche în proba de dans. Azerii au anunţat că un aur olimpic cucerit va fi recompensat cu suma de 510.000 de dolari! O medalie de argint va aduce un premiu de 255.000 de dolari, în timp ce ultima poziţie a podiumului va fi recompensată cu suma de 130.000 de dolari. Comitetul Olimpic Român a stabilit un premiu de 30.000 de euro pentru o medalie de aur la Soci. PROGRAMUL DE MARŢI 10.30 - TVR 1 | Hochei pe gheaţă | Masculin, play-off (live) 11.30 - TVR 3 | Short Track (feminin), Sărituri (masculin) (live) 14.30 - TVR 1 | Hochei pe gheaţă | Masculin, play-off (live) 15.00 - TVR 3 | Patinaj viteză | Masculin (live) 18.20 - TVR 3 | Bob | Feminin (live) 19.30 - TVR 3 | Freestyle | Masculin (live)