JO DE IARNĂ: Paul Pepene, clasare modestă. Un român a căzut!

Sportivii români prezenți la Olimpiada de la Soci au rezultate slabe.

Schiorul Paul Constantin Pepene a terminat pe locul 62 proba de 15 kilometri clasic din cadrul Jocurilor Olimpice de la Soci. Românul a fost înregistrat cu timpul de 43 de minute, 39 de secunde şi 4 zecimi, având o întârziere de 5 minute, 9 secunde şi şapte zecimi faţă de noul campion olimpic, elvețianul Dario Cologna. Acesta a obținut al doilea său titlu olimpic la Soci. Pe locul doi s-a clasat suedezul Johan Olsson, iar pe poziţia a treia s-a situat un alt suedez, Daniel Richardsson. La startul întrecerii s-au aliniat 91 de schiori. Ioan Valeriu Achiriloaie a căzut în proba de coborâre din cadrul supercombinatei alpine de la Jocurile Olimpice de la Soci. Achiriloaie a intrat ultimul în concurs, a pierdut controlul şi a ieşit din traseu. Norvegianul Kjetil Jansrud a înregistrat cel mai bun timp la coborâre, urmat de cehul Ondrej Bank şi austriacul Matthias Mayer. Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 21 în proba de biatlon 15 kilometri individual din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci. Sportiva noastră a terminat concursul în 47 de minute, 30 de secunde şi 8 zecimi, la patru minute, 11 secunde şi două zecimi de învingătoare, bielorusa Daria Domraceva. Medalia de argint a fost câştigată Selina Gasparin (Elveția), iar pe locul trei s-a clasat Nadejda Skardino (Belarus). Titlul de vineri este al doilea la Soci pentru Daria Domraceva, învingătoare şi în proba de urmărire.