JO DE IARNĂ: Eva Tofalvi a terminat proba de urmărire pe locul 26

Sportiva româncă a ratat trei focuri din poziția culcat.

Biatlonista Eva Tofalvi a ocupat locul 26 în proba de urmărire, 10 kilometri, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Soci. Sportiva noastră, care înregistrase al 22-lea timp la sprint, a terminat cursa la 2 minute, 44 de secunde şi şase zecimi în urma câștigătoarei. Eva Tofalvi a ratat trei focuri la poziţiile culcat, unul la prima trecere prin poligon şi două la cea de-a doua. Campioană olimpică a devenit Daria Domraceva (Belarus), locul nouă în proba de sprint din urmă cu două zile, care a fost cronometrată cu timpul de 29 de minute, 30 de secunde şi şapte zecimi. Pe locul doi s-a clasat norvegianca Tora Berger, care plecase în cursă de pe locul 10, în timp ce pe locul trei a sosit slovena Teja Gregorin, care înregistrase al 15-lea timp la sprint. Campioana olimpică, slovaca Anastasia Kuzmina, a terminat cursa pe locul 6, la 58 de secunde de Domraceva, după ce a ratat două focuri.