Irina Begu și-a adjudecat al doilea trofeu al carierei

Tenismena română a câștigat, ieri, turneul de la Seul și va urca pe locul 26 în clasamentul mondial. În 2012, bucureșteanca cucerea prima sa cupă, la Tașkent

Irina Begu (25 de ani) i-a cucerit pe sud-coreeni, după ce, ieri, a reușit să câștige trofeul de la Seul. În finala competiției dotate cu premii totale în valoare de 500.000 de dolari, românca și-a întrecut fără emoții adversara.

Bucureșteanca a jubilat în jocul cu bielorusa venită din calificări Aliaksandra Sasnovich (136 WTA), pe care a învins-o în minimum de seturi, scor 6-3, 6-2. Practic, a doua rachetă a României, potrivit ierarhiei mondiale din acest moment, a petrecut 7 ore şi 46 de minute pe hard-ul de la Seul, pentru a bifa al doilea trofeu din carieră.

„Am căpătat experiență”

În urmă cu trei ani, Irina triumfa la Tașkent (Uzbekistan), dar trebuie amintit și faptul că în acest an a reușit să atingă faza „optimilor” în Grand Slam-ul de la Australian Open. „Cheia succcesului a fost să rămân calmă, să-mi determin adversara să alerge mai mult şi cred că a fost un succes. Nu am dominat fiecare game, dar m-am descurcat mai bine la punctele importante. Am învățat o mulțime de lucruri din meciurile pe care le-am susținut, am căpătat experiență și, mai presus de toate, cred că am devenit mult mai consistentă în joc. Mă simt cu totul diferit față de acum trei ani”, a declarat Begu, care de astăzi va urca trei locuri în clasamentul mondial, de pe 29 pe 26, fiind cea mai bună clasare a sa din carieră. Anul trecut, românca a fost campioană la dublu la Seul, făcând pereche cu Lara Arruabarrena, din Spania.

Pentru succesul de la Seul, Irina va primi un cec în valoare de 111.389 dolari şi 280 de puncte WTA, care se vor contabiliza în ierarhia mondială în următorul an.

Halep, adversar facil la Wuhan

După acest turneu, Begu va evolua la Wuhan, în China (turneu care va începe astăzi), acolo unde se va alătura celorlalte reprezentante ale României: Simona Halep (2 WTA), Monica Niculescu (47 WTA), Alexandra Dulgheru (56 WTA) și Patricia Țig (114 WTA).

Fiind principala favorită, Halep va debuta direct în turul doi împotriva rusoaicei Anastasia Plavlyucenkova (locul 33 WTA), jucătoare pe care Simona a învins-o în toate cele cinci întâlniri directe.