Irina Begu a pierdut cel mai important meci

Irina Begu și-a încheiat parcursul de la Roland Garros FOTO: FACEBOOK
Autor: | | 2 Comentarii | 812 Vizualizari

Românca a avut ocazia să ajungă pentru prima dată în „sferturile” de la Roland Garros, dar a fost învinsă de Shelby Rogers

Irina Begu (locul 28 WTA) a disputat, ieri, la Roland Garros, un meci cu o miză uriașă: calificarea în sferturile de finală ale celui de-al doilea turneu de Mare Șlem al anului.

Înfrângere fără istoric

Sportiva „tricoloră” s-a aflat față în față cu americanca Shelby Rogers (108 WTA) și a pornit cu prima șansă, ținând cont de diferența pozițiilor din ierarhia mondială. Însă, pe zgura de la Paris, lucrurile au stat diferit. Irina n-a prins o zi bună, a greșit foarte mult și a cedat disputa în două seturi, scor 3-6, 4-6, după o oră și 21 de minute.

Pentru evoluția de la Paris, Begu va fi răsplătită cu un cec în valoare de 173.000 de euro și 240 de puncte WTA.

Premieră pentru Rogers

Astfel , Shelby Rogers va fi cea care va juca în premieră în „sferturile” de la Roland Garros. În această fază, americanca va da peste o adversară redutabilă: Garbine Muguruza (4 WTA). Iberica a câștigat meciul din „optimi”, disputat contra rusoaicei Svetlana Kuznețova, scor 6-3, 6-4.

Ieri, tot în faza „optimilor”, Simona Halep a înfruntat- o pe australianca Samantha Stosur (partida s-a disputat după închiderea ediției).

Alte articole din categoria: Alte sporturi