Craciunescu da cu capul

Universitatea Craiova a tremurat zdravan, miercuri seara, pentru o victorie, scor 2-1, in partida de acasa cu Poli Timisoara.

Misiunea oltenilor a fost ingreunata de eliminarea, in minutul 67, a lui Barboianu.

Eroul negativ al meciului a fost „centralul” Teodor Craciunescu, pe care gazdele l-au acuzat ca le-a scos din joc, nejustificat, un jucator si nu le-a acordat un penalty. Mai mult decat atat, in ultimul minut al partidei, la un fault comis de craioveanul Gabriel Velcovici, fiul lui Ion Craciunescu l-a agresat fizic pe jucatorul oltean! Teo l-a „impuns” pe Velcovici, lovindu-l usor cu capul in gura.

„Mi s-a parut incredibil ca arbitrul m-a lovit cu capul in gura, dar n-am de ce sa fiu suparat pe el. Incarcatura meciului a fost mare. Oricum, nu m-a lovit prea puternic”, a comentat Velcovici. „N-am avut niciun moment intentia de a lovi. Probabil ca a fost un mic contact intre mine si el la nivelul fruntii, dar nimic serios. A fost o apropiere”, a explicat, la randul sau, Teodor Craciunescu.

LIGA I

UNIV. CRAIOVA - POLI..............2-1

Marcatori: Fl. Costea (10), Baird (78) / G. Bucur (71) UNIV. CRAIOVA: Bornescu 5 - Dananae 6, D. Stoica 6, Mitchell 6, Rose 5 - Barboianu 5, Prepelita 6 (68, Gargalie 5), Saceanu 6, Velcovici 5 - Fl. Costea 7 (74, Wobay 6), C. Tanasa 5 (62, Baird 6). Antrenor: Nicolo Napoli POLI TIM: M. Popa 5 - St. Stancu 4, S. Radoi 5, McKain 6, Dancia 5 - Torje 6 (87, Mansour), Abiodun 6, Aliuta 5 (63, Artyom Karamian 5), Arman Karamian 5 - G. Bucur 7 (74, A. Cristea 5), Rusici 5. Antrenor: Dusan Uhrin jr. Stadion: „Ion Oblemenco”; Spectatori: 4.000; Eliminat: Barboianu (67); Arbitri: T. Craciunescu 4 - Ad. Vidan 6, I. Szekely 6