Înfrângere pentru David Popovici în finala de 200 metri liber

Înfrângere pentru David Popovici în finala de 200 metri liber Sursa foto: Inquam Photos / George Calin

David Popovici a pierdut finala competiției de 200 de metri liber la Campionatul Mondial de la Fukuoka, Japonia. Sportivul legitimat la Dinamo a încheiat cursa în 1:44.90 și nu a prins podiumul, deși a întors primul înainte de ultimul bazin și părea desprins în învingător.

Înotătorul român David Popovici a câștigat marți locul 4 în proba de 200 metri liber de la Campionatul Mondial de Natație de la Fukuoka. Plecat favorit, românul a întors primul la toate intermediarele, dar a pierdut ritmul pe ultimii 50 de metri. Proba a fost câștigată de britanicul Mathew Richards.

Popovici a plecat de pe culoarul 4 al bazinului, după ce în semifinale obținuse cel mai bun timp, cu 1:44.70. Sportivul de 18 ani a făcut o cursă de excepție pe primele 3 lungimi de bazi și a întors primul la toate cele trei intermediare.

După 150 de metri, Popovici a avut aproape o lungime de corp avans, însă nu a reușit să mențină ritmul, fiind depășit pe ultimele zeci de metri de trei adversari.

Primul loc a fost obținut surprinzător de britanicul Matthew Richards (1:44:30), urmat de compatriotul său Tom Dean (1:44:32) și de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:44:42).

Ce program are David Popovici

Pentru a obține performanțele de care a dat dovadă până acum, David Popovici are un program sportiv extrem de riguros.

Campionul mondial David Popovici a exclus câteva alimente din alimentația sa și, așa cum putea fi anticipat, duce un stil de viață sănătos. Sportivul de numai 17 ani precizează că se trezește în fiecare dimineață la ora 04.30,cu scopul de a putea mânca cu două ore înainte de primul antrenament al zilei.

Părinții lui sunt cei care îi duc mereu micul dejun la pat pentru a se asigura că sportivul mănâncă înainte cu două ore de a intra în sala de forță.

„Într-o zi obișnuită mă trezesc cu două ore înainte de antrenament pentru a mânca, pe la 04:30. Este un obicei mai special, funcţionează la mine. Mănânc cu ochii închiși, ca să dorm la loc, o fac de mic și văd că funcționează la mine. Să am timp să se digere mâncarea, dar să şi mănânc destul. mai întâi am sală, la 06:30, apoi primul antrenament, de la 07:00”, a mărturisit, recent,  David Popovici.