În sfârșit, mai câștigă și Steaua!

„Roș-albaștrii” au bifat luni seară prima victorie din anul 2014.

Steaua a obținut prima victorie în 2014, după opt partide amicale  în care n-a cunoscut gustul succesului. Echipa pregătită de Laurențiu Reghecampf s-a impus cu 3-1 în jocul de verificare disputat luni seară, la Marbella (Spania), cu formația poloneză Korona Kielce. Scorul a fost deschis de Gardoș, în minutul 21, cu o lovitură de cap. Piovaccari a majorat diferența cu puțin timp înainte de încheierea primei reprize, iar Nicușor Stanciu a marcat cel de-al treilea gol al steliștilor în minutul 69, dintr-o lovitură liberă. Golul de onoare al polonezilor a fost reușit de Djemak, în minutul 85. La Korona Kielce a evoluat și fundașul Pawel Golanski, fost jucător al Stelei în perioada 2007-2010. În urmă cu patru zile, Korona a disputat o partidă amicală și cu Dinamo, câștigată cu scorul de 2-1 de „câini roșii. Laurențiu Reghecampf, antrenorul „roș-albaștrilor”, a început meciul cu următoarea echipă: Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Prepeliţă - Ad. Popa, N. Stanciu, Chipciu, Cr. Tănase - Piovaccari. Pe parcurs, au mai jucat Râpă, Răduț, Kapetanos, Pârvulescu, Keșeru, G. Iancu și Niță. În precedentele meciuri de verificare, Steaua a obținut următoarele rezultate: 1-5 cu FC Nurnberg, 0-0 cu Werder Bremen, 0-1 cu FC Luzern, 1-1 cu Union Berlin, 0-2 cu FC Baku, 0-0 cu Dinamo Kiev, 0-0 cu IFK Goteborg și 1-2 cu Lokomotiv Plovdiv. Ultimul amical al Stelei din acest stagiu de pregătire va avea loc miercuri cu echipa suedeză Elfsborg (ora 19.00, Digi Sport 1).